Office katalog april/juni 2024.
Generic placeholder image

IMTEC KATALOG

Aktuelna ponuda tehnologije koja Vas čini boljim. Prelistajte katalog.

Saznajte više »

Generic placeholder image

POSAO U IMTEC-U

Želite postati dio naše pozitivne priče Pošaljite nam svoj CV i motivaciono pismo.

Saznajte više »

Generic placeholder image

IMTEC POSLOVNICE

Posjetite Vama najbližu poslovnicu ili nas kontaktirajte na besplatni info broj 080 022 338.

Saznajte više »

Najnovije objave

Najnovije objave

3D printeri: Sve što trebate znati

364 Pregleda 0 Liked

3D printeri su uređaji koji omogućavaju stvaranje trodimenzionalnih objekata dodavanjem materijala sloj po sloj prema digitalnom modelu. Ova tehnologija omogućava izradu kompleksnih oblika i struktura koje su teško ili nemoguće proizvesti konvencionalnim metodama. 3D štampa je toliko fleksibilna da omogućava upotrebu najrazličitijih sirovina, od plastike  i različitih polimera, pa sve do jestivih materijala. Zbog svoje fleksibilnosti i kvalitete izrađenih dijelova, tehnologije 3D štampe našla je šoroku primjenu u svim granama industrije.

Sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka Charle Hull je modelirao prvi 3D printer  i prvi objekat. Hullov  printer je koristio tehniku stereoligrafije. 80-tih godina prošlog vijeka 3D printeri su bili rezervisani samo za ljubitelje elektronike, naučnike i istraživače. 3D printeri su se koristili uglavnom za printanje nakita, odjeće, alata i kuhinjskog pribora. Od 2009. godine počeo je eksponencijalni rast primjene 3D printera i danas je ovo jedna od najperspektivnijih tehnika. 

Podjela 3D printera i potrošni materijali 

3D printeri koriste različite tehnologije štampe: 

  • FDM (Fused Deposition Modeling - Modeliranje nanošenjem rastopljenog materijala),
  • SLA (Stereolitograpy – Stereolitografija),
  • DLP (Digital Light Projector),
  • Muli-jet modeliranje,
  • SLS (Selective Laser Sintering – Selektivno lasersko sintetiziranje),
  • EBM (Electron Beam Melting – Otapanje elktronskom zrakom), 
  • LOM (Laminated Object Manufacturing – Lominiranje).

FDM tehnologija 

Čest naziv za ovu tehologiju je i FFF (Fused Filament Fabrication) što bi značilo da ova tehnologija radi na principu nanošenja rastopljenog materijala.Termo plastike se u tečnom stanju, sloj po sloj, nanose na tačno dođena mjesta u 3D prostoru i na taj način se formira 3D objekat. Ova tehnologija se koristi za modeliranje i izradu prototipova. 

Stereolitografija (SLA)

Stereolitografija je tehnologija koju je Charles Hull primjenio na svome prvom 3D printeru. Ova tehnologija se kosristi za izradu prototipova i modela sloj po sloj. Modeli koji su napravljeni ovim procesom su veoma čvrsti pa su primjenu pronašla skoro u svim granama industrije. 

DLP tehnologija 

Ova tehnologija izlaže tečni polimer izvoru svjetlosti iz Digital Light projektora, zahvaljujući kojoj se taj polimer stvrdnjava sloj po sloj, formirajući konačan oblik 3D objekta. Ova tehnologija je pronašla primjenu u zdravstvu, bezbijednosti, video produkciji itd.

Multi-jet modeliranje 

Ovo je princip modeliranje 3D štampe koji je veoma sličan načinu na koji rade  ink-jet printeri. Kod ovog sistema naizmjenično se nanosi sloj praha (pudera) i sloj obojenog ljepila, a zadatak toga ljepila jeste da objedini prah u čvrstu površinu.  

SLS tehnologija 

SLS je tehnologija koja koristi laser ogromne snage da sjedini čestice metala, keramike, plastike i stakla. Prednost ove tehnologije je to što omogućava recikliranje preostalog materijala. Ova tehnologija kotisti se za izradu prototipova u dizajnu, mašinstvu i artihtekturi.

EBM tehnologija

EBM tehnologija koristi snop elektrona za topljenje matalnog praha sloj po sloj. Ovdje dobijeni objekti imaju punu gustoću, čiste su legure bez šupljina. Proizvod su u većini slučajeva od titanijuma koji se koristi za izradu medicinskih pomagala i dijelova aviona. 

3D printeri imaju široku primjenu u različitim područijima. Evo nekoliko glavnih područja u Kojima se 3D printeri često koriste: 

  • Industrija - U industriji, 3D printeri se koriste za prototipiranje proizvoda, izradu alata i kalupa, te za proizvodnju sprecifičnih dijelova ili komponenti.
  • Medicina - 3D printeri se koriste za izradu medicinskih implantata, proteza, modela organa za planiranje operacija, te čak za printanje lijekova i bioloških tkiva. 
  • Obrazovanje: Dio edukativnih alata kako bi se studentima i učenicima omogućilo da stvore fiziče modele i prototipove, te da bolje razumiju koncepte iz STEM  područja (nauka, tehnologija, inženjering i  matematika).
  • Arihtektura i dizajn - Arhitekti, dizajneri i umjetnici koriste 3D printere za izradu  arhitetonski modela, instalacija i dizajnerskih komada. 
  • Automobilska industrija - U automobilskoj industriji, 3D printeri se koriste za prototipiranje dijelova auta, komponenti, te za izradu prilagođenih dijelova za različite automobile. 
  • Aeroindustrija i svemirska tehnologija - U aeroindustriji, 3D printeri se koriste za izradu laganih i složenih komponenti za avione i letjlelice. Također, 3D objekti koriste se u svemirskoj tehnologiji zbog svoje lakoće i čvrštoće za proizvodnju dijelova i alata za misije u svemiru. 

Za više informacija piši nam na mail [email protected] ili nas pozovi na besplatan broj telefona 0800 223 38. Ukoliko je smo u tvom gradu posjeti jednu od Imtec poslovanica.

Objavljeno u : Vijesti iz tehnologije